İnsan Hakları Anıtı için ‘elimizi taşın altına koyalım’ çağrısı

featured

İHD Batman Şubesi Eşbaşkanı Ahmet Şiray, kayıp yakınlarının sembolü olan ve araç çarpması sonucu hasar gören İnsan Hakları Anıtı için kent dinamiklerine “elimizi taşın altına koyalım” çağrısı yaptı.

Batman’da Gülistan Caddesi girişinde bulunan ve kentin sembolü haline gelen İnsan Hakları Anıtı, 5 Aralık’ta kamyonetin çarpması sonucu hasar gördü. Anıtın üzerinde bulunan dünya ve güvercin sembolü yıkıldı. Hasar tespitini yapan kayyım yönetimindeki belediye, anıta dair İnsan Hakları Derneği (İHD) üyelerine net bir bilgi vermedi. İHD Batman Şube Eşbaşkanı Ahmet Şiray, derneğin ve kayıp yakınlarının 2009’dan beri sürdürdüğü eylemin sembolü olan anıttaki tahribatın giderilmesi için çağrıda bulundu.

OLAY DETAYLARIYLA ARAŞTIRILSIN’

Anıtın kayıp yakınlarının eyleminde önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Şiray, araç trafiğine kapalı olan cadde üzerinde bulunan İnsan Hakları Anıtı’nın, kamyonetin çarpması sonucu devrilmesinin soru işaretlerine neden olduğunu söyledi. Olayın bu nedenle bilinçli bir saldırı olabileceği şüphesi yarattığını belirten Şiray, Batman Belediyesi tarafından 2007 yılında inşa edilen anıtın insan haklarını temsil eden sembolleri barındırdığını söyledi.

Anıtının yıkılmasının kendilerini üzdüğünü belirten Şiray, 2009 yılından beri şubeleri ve kayıp yakınları ile İnsan Hakları Anıtı önünde “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” etkinliğinin gerçekleştirildiğini hatırlatarak, “Anıt şubemiz ve kayıp yakınları için bir sembol haline gelmiştir. İnsan Hakları Anıtına yapılan saldırıyı kınıyor, olayın tüm detayları ile araştırılmasını, sorumlular hakkında cezai işlem uygulanmasını, anıtın bir an önce onarılarak eski haline getirilmesine talep ediyor ve olayın takipçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz” dedi.

Kent halkına seslenen Şiray, kent için önemli bir yer tutan anıtın tekrardan yapılması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

 

 

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!