Mısır üreticileri hayal kırıklığına uğradı: 6 bin liralık ton fiyatına tepki var… Talep 9 bin lira!

featured

Mısırda alım fiyatının bu sene yüzde 5’lik artışla tonu 6000 lira olarak açıklanmasına üreticiler tepki gösterdi. Üreticilerin talebi kâr payıyla 9 bin lira. Aksi halde seneye kimsenin mısır üretmeyeceğini söylüyorlar.

Çiftçiler, şunları söylüyor: “6 liradan açıklandı. Maliyeti değil. Bizim ne yapmamız lazım? Bu işi bırakalım mı? Açlıktan mı ölelim? Mazot fırladı, 18 liradan 40 liraya. Bizim ne yapmamız lazım? Geçen sene 5 bin 200 liraya sattım, 5 bin 700 lira açıklandı. Bu sene yine 5 bin 200 lira diyorlar, fiyat 6 bin lira açıklandı”

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Denizli Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Ahmet Çil,“Mısır fiyatı açıklandı. Geçen yıla göre yüzde 5’lik bir artış yapılarak tonu 6 bin TL’den alım yapılacak. Mazot, gübre ve sulama ücretlerindeki anormal artışlar göz önüne alındığında bu işin içinden nasıl çıkacağız. Üretimde devamlılık nasıl sağlanacak. Çiftçilerimiz nasıl ayakta kalacak. Sayın yetkililer bu büyük yanlışı bir an önce düzeltin, mısır fiyatını çiftçimizi öldürmeyecek şekilde hesaplayarak yeniden açıklayın. Üreticilerimizin beklentisi de budur, bunu duymazdan gelmeyin. Siz yeterli ekin lafı havada kalmasın” dedi.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!