Oduncu, Batman’daki boğulma vakalarını Meclis’e taşıdı

featured

Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, yaz aylarında Batman’da meydana gelen boğulma vakalarına dikkat çekerek alınması gereken önlemler için konuyu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a sordu.

Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, 17 Haziran 2023 tarihinde Kozluk’un Çayüstü köyünün Ziyaret mezrasında baraj havasına düşen ve boğularak yaşamını yitiren Elif Nur ve Ceren Bağdu’nun boğulma vakasına ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Batman’da 2021 ve 2022 yıllarında 19 kişinin boğularak yaşamını yitirdiğini dikkati çeken Oduncu, son 5 yılda Kozluk ilçesine bağlı Çayüstü (Ziyaret) köyünde bulunan baraj göletlinde 8 kişinin boğularak yaşamını yitirdiğini kaydederek, bu vakalarının doğrudan doğruya yaşam hakkı ihlali olduğunu ifade etti.

Oduncu, önergesinde, boğulma vakalarının önüne geçilmesi gerektiğini savunarak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir’in yanıtlaması için şu soruları yöneltti:

1-Okullar kapanmadan önce okullarda veli ve öğrencilere baraj gölleri, gölet ve su kanallarında yüzmenin, sulara girmenin ölümcül kazalara yol açabileceği hakkında neden eğitici çalışmalar yapılmıyor?
2-İlgili bakanlıklarla (Gençlik Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı) işbirliği ile Çocuk Dostu Kentler oluşması için harekete geçecek misiniz?
3- Yıl içinde ilgili yerleşim yerlerinde DSİ‘nin uyarı levhalar yerleştirmesi için iletişime geçip ve DSİ’yi kontrol ediyor musunuz?
4- Okulların kapanması yakınlaşınca ailelere ve muhtarlara sms mesajı atarak, uyarıda bulunuyor musunuz?
5- Çocuk ve gençlerin baraj göletleri, su kanalları ve akan suya girmelerinde dolayı yaşamını yitirmesinde bakanlığınızın sorumluluğunda değil midir?

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!