Şeyh Halid’i anma etkinlikleri kapsamındaki ‘cemai’ hazırlıklarında sona gelindi

featured

Batman Beşiri ilçesi Örmegöze köyü Kanireva mezrasında türbesi bulunan Şeyh Halid’i Anma ve Aş Dökme Etkinlikleri kapsamındaki ‘cemai’ hazırlıklarında sona gelindi.

Şeyh Selman Bağdu, bu yıl da onbinlerce insana ev sahipliği yapacaklarını söyledi.

Her yıl Mayıs ayının son haftasında yapılan Cemai etkinlikleri geniş ziyaretçi akınıyla yapılıyor. 25 Mayıs 2024 Cumartesi sabahı başlayıp 26 Mayıs Pazar  günü bitecek olan ‘cemai’ etkinliklerine Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi akını bekleniyor.

“Şeyh Halid’i Anma ve Aş Dökme Etkinlikleri”nin hazırlıkları ile ilgili bilgi veren Şeyh Selman Bağdu, etkinlikler için her türlü hazırlığın yapıldığını söyledi. Şu ana kadar yüzlerce çadır kurulduğunu belirten Şeyh Selman Bağdu, anma etkinliğinin başlayacağı Cuma  gününe kadar hedeflerinin binleri bulan çadır olduğunu söyledi.

Her yıl Türkiye’nin dört bir tarafından onbinlerce insana ev sahipliği yapan ve Cemai etkinliklerinin sorunsuz geçmesi için yoğun çaba sarf eden Bağdu, “Atalarımızın, dedelerimizin bize miras bıraktığı Şeyh Halid’i anma ve aş dökme etkinliklerinin 2024 senesi olan hazırlıklarını bitirmek üzereyiz. Cumartesi günü sabahtan başlayacak olan etkinliğimiz Pazar günü öğleden sonra bitecektir. Aş dökme ve anma etkinlikleri yapacağız. İnşallah Pazar günü misafirlerimiz sağ-salim gittikten sonra etkinliğimizi sonlandıracağız Inşallah. Bu sene çok büyük bir katılım bekliyoruz, Allah kısmet ederse. Coğrafyamızın ikliminin rahat olması hem de insanların rahat bir şekilde gelmesi için temenni ve dualarda bulunuyoruz. Sizlerin vasıtasıyla Batman halkımıza şimdiden çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu etkinliğimize güzel bir şekilde evsahipliği yapıp, misafirlerimizi de güzel bir şekilde Batmanlı olarak uğurlayacağız ve bütün Batmanlılara da gıyabınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinliklerin 1956 yılından beri yapıldığını kaydeden Bağdu, ” En büyük dedemin anma ve aş dökme etkinlikleri adı altında etkinliğimiz gerçekleşecektir inşallah. Geçen  senelere nazaran  Fransa, İngiltere, Almanya ve Hollanda’dan misafirlerimiz var. Onlar da etkinliğimize teşrif edecekler” dedi.

Pazar günü ilahi yarışması düzenleyeceklerini belirten Bağdu, “Bir sene boyunca buranın hasretini ve özlemini duyan illerimizden bir kaç ilimiz Pazar günü saat 10.00’da ilahi yarışmasına katılacaklar.

İlahi ve mersiyelerle ilgili çalışmalarını sergileyip halkın  verdiği oylarla aralarından birini birinci seçeceğiz inşallah” diye konuştu.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!