Böbrekleri iflas eden Batmanlı hasta tutsak Nebioğlu’nun durumu kötüleşmesine rağmen ATK ‘cezaevinde kalabilir’ diyor

featured

Adli Tıp Kurumu’nun “cezaevinde kalabilir” raporu verdiği Batmanlı hasta tutuklu Fırat Nebioğlu’nun böbrekleri iflas etti. Nebioğlu, diyaliz tedavisi görüyor.

Batman’da Ekim 2015’te tutuklanan 24 yaşındaki Fırat Nebioğlu, hakkında açılan davada 11 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Son 1 buçuk yıldır Batman T Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan Nebioğlu, böbrek yetmezliği, görme ve işitme gibi sağlık sorunları yaşıyor. Adli Tıp Kurumu (ATK), sağlık sorunlarına rağmen 16 Kasım 2021 tarihinde Nebioğlu’na “cezaevinde kalabilir” raporu verdi. ATK’nin kararı sonrası Nebioğlu’nun sağlık durumu daha da kötüleşti. Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Nebioğlu’na hastane tarafından, iki böbreğini kaybetme riski olduğu için 7 Mart’ta “cezaevinde kalamaz” yönünde rapor verildi.
Nebioğlu, raporun cezaevine gönderilmesi üzerine 14 Mart’ta İstanbul ATK’ye sevk edildi. Nebioğlu, buradaki işlemlerinin ardından 24 Mart’ta tekrar aynı cezaevinde gönderildi. 25 Mart’ta cezaevinde ailesi ile görüşen Nebioğlu, kendisine “Cezaevinde kalabilir” raporu verildiği bilgisini paylaştı.
BÖBREKLERİ İFLAS ETTİ
Nebioğlu, ailesi ile yaptığı görüşmenin üzerinden 4 gün geçtikten sonra bir kez fenalaşarak, Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastane doktorları, 31 Mart’ta aileye Nebioğlu’un böbreklerinin iflas ettiği yönünde bilgi verdi. Nebioğlu’nun şu an diyaliz tedavisi gördüğü öğrenildi.
ANNE: ÖLÜME SÜRÜKLENİYOR 
Anne Rahime Nebioğlu, ATK’nin oğlunu ölüme sürüklediğini belirtti.  Anne Nebioğlu, onca başvuru ve uyarılara rağmen oğlunun cezaevinde böbreklerini kaybettiğine işaret ederek, “Çocuğum daha çocukken hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı. Hastalığı cezaevinde daha da arttı. Önlem alınmadığı için böbreklerini kaybetti. ATK iki defa cezaevinde kalabilir raporu verdi. Bu nasıl bir vicdansızlıktır” şeklinde tepki gösterdi.  (FB-MA)

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!