HDP’li vekil Tiryaki, Timok köyünde gözaltı sırasında yaşananları Bakan Soylu’ya sordu

featured
​HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Timok Köyü’nde gözaltı işlemi sırasında yaşanan işkence ve kötü muameleyi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu
Vekil Tiryaki verdiği önergede şunları diler getirdi:
 “…darp edilen iki kişinin yüzlerinde ve gözlerindeki morlukların gözle görülebildiği, bu kişilerin karın bölgesi başta olmak üzere vücutlarının çeşitli yerlerinde morluklar ve çürükler tespit edildiği ayrıca işkenceye maruz bırakılan kişilerden birinin iki gözünün darp sebebiyle kanlandığı belirtilmiştir. Gözaltına alınan kişilerin hepsinin ifade işlemlerinin akabinde serbest bırakıldığı öğrenilmiştir.  
 
  • Yukarıdaki iddialardan Bakanlığınız haberdar mıdır?
  • Söz konusu olayla ilgili başvuru üzerine veya resen Bakanlığınızca başlatılmış bir soruşturma var mıdır? İşkence ve kötü muamelede bulunduğu öne sürülen görevliler tespit edilmiş midir?
  • Son 10 yılda işkence ve kötü muamele isnadıyla kaç personeliniz hakkında kaç adli soruşturma başlatılmıştır? Bu soruşturmaların yıllara ve illere göre dağılımı nedir?
  • Son 10 yılda işkence ve kötü muamele sebebiyle kaç personeliniz hakkında Bakanlığınızca idari soruşturma başlatılmıştır? Bu soruşturmalar ne aşamadadır? Sonuçlananlar açısından kaç kişi hakkında hangi yaptırımlar uygulanmıştır?
  • Her gün en az bir habere konu olan ve artık münferit olarak nitelendirilmesi imkânsız hale gelen kolluk eliyle işkence ve kötü muamelenin önlenmesi için Bakanlığınızın bir planlaması var mıdır?”

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!